Macie czasami tak, że macie ochotę na coś słodkiego późno wieczorem a tu nic nie ma, a najbliższy sklep dobre pół godziny od domu? Moje cantucci powstały właśnie w takich okolicznościach i sprawdziły się idealnie w towarzystwie książki i pysznej herbaty. Są kruche, aromatyczne i bogate w smaku, a przez dodatek cynamonu zyskują nowy, niepowtarzalny charakter!

CANTUCCI:
3 duże jajka
300 gram cukru pudru
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 opakowanie mieszanki bakaliowej (u mnie 200 gram - możecie zastąpić dowolnymi bakaliami, np. samymi migdałami)
Skórka z 1 cytryny
1 czubata łyżeczka cynamonu

Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę - aż potroją swoją objętość. Następnie dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cynamonem i miksujemy wszystko do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodajemy bakalie i skórkę z cytryny i mieszamy dokładnie. Przy pomocy dłoni formujemy 3 "bochenki" na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (w razie problemów możemy podsypać sobie dłonie mąką, jednak osobiście staram się radzić sobie bez niej) i wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do 180*C na ok. 35 min - aż się ładnie zarumienią. 

Wyjmujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy będą już zimne kroimy je na kawałki grubości mniej więcej palca (1,5 - 2 cm), układamy na blaszce i podpiekamy przez 20 minut, obracając je na drugą stronę w połowie czasu. Najlepiej smakują zamoczone w gorącej kawie bądź herbacie, więc SMACZNEGO :)
 
W tę piękną niedziele mam dla Was równie piękny i pyszny torcik! Aromatyczny, delikatny, elegancki i słodki - taki jakie lubię najbardziej! Słodycz płatków róży jest stonowana śmietankowym kremem, a poncz na bazie czarnej herbaty z sokiem cytryny i wodą różaną sprawia, że całość staje się idealną herbaciano-różaną kompozycją, którą chce się jeść i jeść i jeść... ;)

BISZKOPT:
(na tortownice 27cm)
7 jaj (białka i żółtka osobno)
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki pszennej
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
szczypta soli

 Białka ze szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę. Zaczynamy dodawać po jednej łyżce cukru i ubijamy aż do jej rozpuszczenia (sprawdzamy poprzez rozcieranie piany między palcami - jeżeli nie czuć drobinek cukru dosypujemy kolejną łyżkę). Powtarzamy aż do opróżnienia szklanki. Kiedy uzyskamy gładką, lśniącą i sztywną pianę zaczynamy dodawać po jednym żółtku, cały czas miksując. Następnie przesiewamy do jajek wymieszane mąki - na początki dodajemy 1/3 całości i mieszamy - następnie dopiero pozostałe 2/3 mąk. Delikatnie mieszamy szpatułką do uzyskania jednolitej masy. Przelewamy ją do tortownicy (dno wykładamy papierem do pieczenia a boki smarujemy masłem i delikatnie możemy oprószyć je mąką) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180* na 35-40 minut, do momentu uzyskania suchego patyczka. Po wyjęciu biszkopta z piekarnika zrzucamy go z wysokości ok. 50cm na podłogę (w tortownicy oczywiście!) i odstawiamy do wystygnięcia.

Wystudzony biszkopt (najlepiej robić to na drugi dzień) dzielimy na trzy blaty. Przygotowujemy poncz do nasączenia i ubijamy krem.


PONCZ:
1 torebka czarnej herbaty 
Sok z połowy dużej cytryny
1 łyżka wody różanej
2 łyżeczki cukru

Parzymy herbatę w szklance przygotowanej, gorącej wody. Dodajemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia. Po wystudzeniu herbaty dodajemy sok z cytryny i wodę różaną - mieszamy. Nasączamy blaty naszego biszkopta według uznania (ja nie zużyłam całej szklanki, ale wiem, że niektórzy wolą porządnie nasączone ciasta np. moja mama :D )

KREM ŚMIETANKOWY:
500ml kremówki tortowej 36%
250 gram serka mascarpone
1 szklanka cukru pudru
2 łyżki wody różanej

Mieszamy serek mascarpone z cukrem pudrem i wodą różną. Ubijamy kremówkę. Kiedy będzie już sztywna i puszysta zaczynamy dodawać mascarpone po jednej łyżce. Ubijamy krótko, byleby do połączenia się składników. Chłodzimy w lodówce przez 15-20 minut.

W między czasie mieszamy słoiczek konfitury z płatków róż (350g) z połową opakowania (300g) marmolady różanej.

Nasączamy pierwszy blat, smarujemy go połową różanej mieszanki konfitur i marmolady i wykładamy połowę naszego śmietankowego kremu. Powtarzamy z drugim blatem. Przełożony tort wstawiamy do lodówki do schłodzenia na parę godzin (najlepiej na całą noc).

KREM DO DEKORACJI:
500 ml kremówki tortowej 36%
500 gram serka mascarpone
1 szklanka cukru pudru
1 łyżka wody różanej

Postępujemy tak jak z kremem do przełożenia - mieszamy mascarpone z cukrem pudrem i wodą, ubijamy kremówkę, wszystko łączymy i chłodzimy. Smarujemy boki tortu i ozdabiamy według uznania - ja zdecydowałam się na prostą elegancję i róże przy użyciu tylki Wiltona 1M. 

SMACZNEGO :)





 
Jesień już zawitała na dobre, a powoli przypomina nam już o sobie zima (chociażby w postaci dzisiejszego pierwszego, nieśmiałego śniegu). Dlatego też, aby umilić sobie chłodne i długie wieczory upiekłam pyszne, aromatyczne bułeczki z dwoma nadzieniami - wiśniowym i jabłkowo-gruszkowym. Gwarantuje, że zasmakują wszystkim, szczególnie kiedy będą jeszcze ciepłe!

CIASTO DROŻDŻOWE:
Pół kostki świeżych drożdży
Pół kostki masła
1 szklanka cukru
2 żółtka
1 całe jajko
1 szklanka mleka
Pół kilo mąki
Szczypta soli

+ łyżka mąk i łyżka cukru na zaczyn


W wysokim naczyniu (np. dużym kubku) nastawiamy rozczyn - rozkruszamy do niego drożdże, dosypujemy łyżkę mąki i łyżkę cukru i całość zalewamy odrobiną ciepłego mleka (podgrzewamy wcześniej naszą szklankę mleka i z niej nalewamy tę odrobinę). Mieszamy do rozpuszczenia się drożdży i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (ok. 10-15 minut).

W tym czasie przesiewamy do miski mąkę i dosypujemy do niej szczyptę soli. Nastawiamy żółtka i jajko do ubijania z cukrem - ubijamy do momentu uzyskania puszystej, jasnej masy. W garnuszku rozpuszczamy masło i studzimy je.

Kiedy nasz rozczyn podwoi swoja objętość (jeżeli potroi to nawet jeszcze lepiej!) przelewamy go do mąki i mieszamy szpatułką. Następnie dolewamy pozostałe mleko i ponownie mieszamy. Potem dodajemy ubite jajka i również mieszamy całość. Odkładamy szpatułkę i stopniowo dolewając masło małymi partiami (przed dodaniem kolejnej ciasto musi dokładnie wchłonąć poprzednia partię) zaczynamy zagniatać ciasto. Możemy to również zrobić przy pomocy robota - wtedy do misy wlewamy całe roztopione masło i zagniatamy odpowiednią końcówką. Wyrabiamy ciasto przez 10-20 minut, aż będzie gładki i elastyczne, nie powinno nam się bardzo kleić do dłoni. Zawijamy miskę folią spożywczą i odstawiamy do ciemnego i ciepłego miejsca do wyrośnięcia, aż ciasto podwoi swoją objętość (powinno to zająć 1-2h). Możemy również odstawić ciasto do wyrastania na całą noc do lodówki.

Kiedy ciasto nam rośnie przygotowujemy nasze nadzienia do bułek.

WIŚNIE GOTOWANE Z KARDAMONEM I WANILIĄ:
300 gram wiśni (ja użyłam tych ze słoika razem z sokiem)
1 płaska łyżka kardamonu
1 laska wanilii
1 płaska łyżka skrobi ziemniaczanej
+ cukier (jeżeli używamy świeżych wiśni to ok. 3-4 łyżek, do smaku, a jeżeli tak ja ja, tych ze słoika w gotowym syropie to możecie go w ogóle nie dodawać)
W przypadku świeżych owoców - pozbawiamy ich pestek, zasypujemy cukrem i wstawiamy na mały ogień czekając aż puszczą soki - wtedy dodajemy kardamon i wanilię (nasionka z wydrążoną laską) i gotujemy całość przez parę minut. Rozpuszczamy łyżkę skrobi ziemniaczanej w paru łyżkach soku i wlewamy do zagotowanych owoców. Zdejmujemy z palnika i mieszamy do zgęstnienia - odstawiamy do wystudzenia.

W przypadku owoców ze słoika - przelewamy je do garnuszka, dodajemy przyprawy i zagotowujemy. W razie potrzeby dosypujemy cukier do smaku. Rozpuszczamy łyżkę skrobi ziemniaczanej w paru łyżkach soku i wlewamy do zagotowanych owoców. Zdejmujemy z palnika i mieszamy do zgęstnienia - odstawiamy do wystudzenia.

KARMELIZOWANE, CYNAMONOWE JABŁKA I GRUSZKI:
4 duże jabłka
4 duże gruszki
1 łyżka cynamonu
6 łyżek cukru
1 łyżeczka masła

Jabłka i gruszki obieramy, pozbawiamy gniazd i kroimy w kostkę. Zasypujemy cynamonem i mieszamy. Na patelni (najlepiej ceramicznej) wsypujemy cukier i masło - podgrzewamy na dużym ogniu, aż do uzyskania złotego, lekko brązowego koloru - wtedy wsypujemy nasze owoce, zmniejszamy ogień i smażymy je, aż zmiękną (owoce powinny puścić sok, jeżeli będzie go sporo, należy zwiększyć ogień, aby odparował). Odstawiamy do ostygnięcia.

Po wyrośnięciu ciasta przekładamy je  na stolnicę i formujemy z nich bułeczki z przygotowanymi nadzieniami - wielkość i kształt dowolne ;) W razie gdyby ciasto mocno się kleiło - podsypujemy je mąką.

Uformowane bułeczki przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, smarujemy rozbełtanym jajkiem z odrobiną mleka i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce jeszcze na 10-15 minut. Po tym czasie możemy je posypać kruszonką  i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180*C na ok. 25-30 minut. Studzimy na kratce bądź zjadamy jeszcze gorące, SMACZNEGO :)



Szukaj na blogu

Followers